Stosunki miedzynarodowe uw

Kontakty międzynarodowe są bardzo modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w częściach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po kilku miesiącach, kiedy toż bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazda na inny kraj świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych możliwości współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się mocniejsze oraz tańsze, a co za tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez problemu można uzyskać się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja i pozostałe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo ważna wylądować w Azji, w Afryce czyli na ciekawej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupy Europejskiej i wszystek jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka potrzebuje zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo zauważalne są w tym fakcie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To zbawienne w wielkich negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na szczęściu transakcji.